Jak hypnóza a práce s podvědomím mění naši chuť, potřeby a směřování
Příběh Hany – když zmizí potřeba sladkého útěku
Hana, 38letá manažerka, žila v permanentním napětí. Večer, místo odpočinku, přicházela touha po čokoládě a scrollování do noci. Cítila, že „jede na autopilota“, přesto se neuměla zastavit. Ztrácela energii, přibývala na váze a cítila vinu, že nedokáže říct ne.
Na hypnoterapii přišla s přáním „změnit to, co mě nutí opakovat stále stejné chyby“. V transu se objevily vzpomínky z dětství – na chvíle samoty, kdy sladkosti byly útěchou. Pracovali jsme s obrazem „vnitřního dítěte“, které hledá bezpečí. Po dvou sezeních se potřeba zmírnila. Místo nutkání se začala objevovat vědomá volba. Dnes Hana říká: „Už nemusím. Můžu si vybrat.“
Co je závislost a kde vzniká
Závislost není jen chemická vazba. Je to komplexní naučený vzorec, který vzniká jako reakce na bolest, vnitřní prázdnotu nebo nezpracované emoce. V mnoha případech se závislé chování vyvíjí nenápadně – začíná jako forma úlevy nebo odměny, která se opakuje až do bodu, kdy člověk ztratí nad tímto impulsem kontrolu.
Závislost se může vztahovat k látkám (alkohol, cukr, nikotin, léky), ale také k chování (mobil, práce, vztahy, drama, hry). Mozek si tento návyk spojí s pocitem bezpečí nebo vypnutí bolesti – a v podvědomí vznikne silná vazba.
Klíčem je podvědomé nastavení. Většina impulzů totiž vzniká mimo vědomou kontrolu. Nervová soustava vyhodnocuje hrozby a hledá rychlou úlevu. Pokud nemá k dispozici zdravý způsob regulace emocí, sáhne po osvědčeném návyku, který zná z minulosti.
Tento proces je často zakořeněn v raných zážitcích: nedostatek lásky, pocit opuštěnosti, neschopnost zvládat stres nebo nedostatek vnitřního klidu mohou vést k tomu, že si mozek vytvoří „záchranný kruh“ v podobě návykového chování. Závislost je tak spíše strategií přežití než selháním.
Jak hypnóza mění vnitřní nastavení
Hypnóza nepracuje se zákazem („už nikdy si nedáš…“), ale s novým významem. Cílem je změnit emoční vazbu k látce nebo chování, vytvořit nový příběh: „tělo i duše si zaslouží jiný způsob péče“.
V hypnóze:
- aktivujeme vnitřní obrazy síly, klidu, volby
- přepisujeme emoční asociace k „návykovému předmětu“
- pracujeme se spouštěči (únava, tlak, samota)
- budujeme nové vzorce sebeúcty a vnitřního naplnění
Výsledkem je oslabení impulzu, posílení vědomé volby a návrat kontroly nad svým životem.
Neuroplasticita a změna návyku
Mozek je plastický. Každé chování posiluje určité neuronové okruhy. Změna závislosti tedy není „přesvědčování“, ale vytváření nového okruhu – jiného chování, jiného pocitu, jiného výsledku.
V hypnóze tento proces urychlujeme:
- mozek je ve stavu zvýšené neuroplasticity (alfa/theta vlny)
- dochází k deaktivaci amygdaly (stres, impulzivita)
- aktivuje se prefrontální kortex (vědomá kontrola, empatie)
Výsledkem je, že změna není jen „rozhodnutí“, ale vnitřní transformace motivace.
Micro zážitek: Volba
Zavřete oči. Představte si situaci, kdy obvykle přichází chuť podlehnout. Místo automatické reakce vnímejte prostor – ticho mezi podnětem a reakcí. Do něj vložte nový obraz: „Jsem tvůrcem. Volím, co mě podporuje.“
Co říká věda
- Studie publikovaná v International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis: Výzkum sledoval 70 pacientů se závislostí na alkoholu a sladkostech. Po 6 týdnech hypnoterapie došlo u 63 % k výraznému snížení konzumace a u 24 % k úplnému vymizení návyku. Studie zdůrazňuje vliv práce s emočním jádrem závislosti. (viz zdroj č. 1)
- Výzkum z University of Iowa (USA): Neuroimaging potvrdil, že hypnóza aktivuje oblasti mozku spojené s vnitřní kontrolou a snižuje aktivitu oblastí spojených s impulzivním chováním (např. nucleus accumbens). Účastníci měli nižší míru relapsu po hypnotickém tréninku než kontrolní skupina. (viz zdroj č. 2)
- Randomizovaná klinická studie z Itálie (2020): Pacienti s kompulzivním přejídáním absolvovali čtyři hypnoterapie zaměřené na změnu vztahu k jídlu. Výsledky ukázaly nejen úbytek hmotnosti, ale především dlouhodobou stabilizaci emoční roviny. (viz zdroj č. 3)
Shrnutí příběhu Hany
Hana znovuobjevila svobodu volby. Místo reflexivního „musím“ se vrátila k pocitu: „já rozhoduji“. Díky práci s podvědomím ustoupily její chutě i výčitky – a přišel vnitřní klid.
Zdroje:
- Elkins, G. (2025). Hypnotherapy for smoking cessation, sleep, pain, and the potential of hypnosis apps. International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, 73(1), 1–3.
- https://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(16)32346-0/fulltext
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022399920307911?via%3Dihub